Bookmark and Share

Share our website with
your neighbors and friends






 

Town Board of Trustees


 

Mayor and Town Board Trustee Members:



Robert McVay, Mayor, term expires April 2018
Dan Nolan, Mayor Pro Tem, term expires April 2018
Sally DiSciullo, Trustee, Term expires April 2018
Christine Lee, Trustee, term expires April 2020
Ray Tinkum, Trustee, term expires April 2018
Nathana Janca, Trustee, term expires April 2018


Deneen Kitchen, Trustee, term expires April 2020 resigned 
Robert Vahling, Trustee, term expires April 2020 resigned




The 2016 Municipal Election was canceled.
We received three nomination petitions to fill four vacancies.  

Town Board members and Staff would like to send a THANK YOU to our Board Members that are leaving the board.  Thank you Hershal Deputy, Butch Chamberlain, and Richard Johnson.

The Town Board will be welcoming back Christine Lee for a second term.  The will also be swearing in our new members Deneen Kitchen and Robert Vahling at our April 21st meeting.

April 2014 Election has been canceled:


The following will be sworn into office on April 17th, 2014

Robert McVay elected Mayor 2014-2018
Dan Nolan, Trustee 2014-2018
Sally DiSciullo, Trustee 2014-2018

 


                 Mayor McVay swearing in Hershal Deputy

The agendas and minutes of the town board are available on the Town Board of Trustees Agendas and Minutes web page and can be accessed by clicking here.

For a PDF file copy of the Title 1, Chapter 5 sections of the Hot Sulphur Springs Municipal Code titled "Mayor and Town Board of Trustees", please click here.

The Hot Sulphur Springs Board of Trustees adopted "Rules of Conduct for Public Meetings" at its regularly scheduled meeting on Thursday, December 15, 2011.  A copy of a downloadable and printable pdf file of those 'Rules of Conduct' may be obtained by clicking here.